Odpočúvaj v pokoji - Ján Kalina, Marenčin PT, 2004

6,44 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Odpočúvaj v pokoji - Ján Kalina, Marenčin PT, 2004
Odpočúvaj v pokoji - Ján Kalina, Marenčin PT, 2004

Odpočúvaj v pokoji

Ján Kalina (1913 – 1981) vyrástol v Prešove, študoval právo v Prahe. Pracoval ako asistent réžie na Barrandove, prispieval do časopisov a do rozhlasu... Čítať viac

Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2004
280 strán
4 hodiny čítania

Ján Kalina (1913 – 1981) vyrástol v Prešove, študoval právo v Prahe. Pracoval ako asistent réžie na Barrandove, prispieval do časopisov a do rozhlasu... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 18 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Olga Tokarczuk: Pán výrazný. Artforum, 2024

Viac o knihe

Ján Kalina (1913 – 1981) vyrástol v Prešove, študoval právo v Prahe. Pracoval ako asistent réžie na Barrandove, prispieval do časopisov a do rozhlasu. Počas vojny ho pred deportáciou zachránili pracovníci bratislavského rozhlasu, kde písal pod rôznymi pseudonymami. Po vojne bol umeleckým šéfom filmovej výroby, neskôr dramaturgom Tatra revue a zakladateľom katedry dramaturgie na VŠMU. Spolupracoval s rozhlasom, televíziou a s divadlami, najmä s Novou scénou. Počas normalizácie stratil zamestnanie a mal zákaz publikovať. V politickom procese (1972) bol odsúdený na dva roky väzenia. V roku 1978 sa vysťahoval do Nemecka, kde o dva roky zomrel. Vydal celý rad kníh, z ktorých najznámejšie sú Svet kabaretu (1966) a Tisíc a jeden vtip (1969, 1991). V Nemecku publikoval zbierku politických vtipov Nichts zu lachen (1980). Po jeho smrti vyšli na Slovensku tri zväzky spomienok – Obzri sa s úsmevom (1999), Zavinili to židia a bicyklisti (2000) a Usmievavé Slovensko (2003). Štvrtý zväzok spomienok sa pravdepodobne nenávratne stratil v archívoch ŠtB.

Väzenský život som doteraz poznal len z druhej ruky. Obraz, aký som si o ňom takto vytvoril, bol dosť protirečivý: od fešáckeho kriminálu zo Straussovho Netopiera po pankrácke temnice, kde mučili Fučíka. Vlastné skúsenosti som nemal, hoci všeobecne sa tvrdilo, že na spisovateľskú inšpiráciu to nie je na zahodenie. Lenže, ako vravievajú Nemci, „so gründlich wollte ich es eigentlich nicht wissen...“ Nezavrela ma kapitalistická prvá republika, hoci som sa za svojich študentských liet zúčastnil na nie jednej politickej akcii, za akú sa občas aj zatváralo. Nezavrel ma ani fašistický Slovenský štát, napriek tomu, že som bol v tom čase tri roky činný v ilegálnej komunistickej strane. Do basy ma nedal dokonca ani dogmatický režim päťdesiatych rokov, hoci – ako som si dodatočne uvedomil – nebolo nič ľahšie.

Musel prísť rok 1972, aby som aspoň na staré kolená vychutnal aj túto slasť.
Čítať viac
Počet strán
280
Väzba
pevná väzba
Rozmer
142×204 mm
Hmotnosť
471 g
ISBN
8088912490
Rok vydania
2004
Edícia
Spomienky na 20.storočie
Naše katalógové číslo
19083
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Marenčin PT
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

9 hodnotení

7
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Lucicika
Neoverený nákup
29.3.2010
Vrelo odporucam.
Skvela kniha,skvele napisana. Trpko smiesne, bolestive aj vesele. Maozaj skvele. Čítať viac

Vydavateľstvo Marenčin PT

Čítať viac

„Nikdy som nestratil zo zreteľa, čo znamená byť civilizovaný človek. Vedel som, že prežitie by nemalo zmysel, keby som sa musel stať podliakom...Viete, jedlo na prežitie nestačí. Neexistuje liek na morálne zásady. Ak ich človek stratí, príde aj o seba.“