popis
Monika Ivašková

Monika Ivašková

kníhkupec

Každému kto rád číta kniha prináša určitý zážitok a možnosť nahliadnutia do iného i keď len fiktívneho sveta.
Každý knižný titul (vynímajúc literatúru faktu, odborné príručky a pod.) obsahuje svoj príbeh a má možnosť nadobudnúť význam a zmysel v rukách čitateľa. Neoddeliteľnou súčasťou tejto cesty sme my kníhkupci:-)

Monika Ivašková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Ani později, ani jinde
Štvrtok, 18.09. 2014

Pribeh odohrávajúci sa v Paríži, v chaotickom veľkomeste plnom ľudí s rôznymi osudmi, ktorí sa denne stretávajú a míňajú. Prvou hlavnou postavou knihy je Mathilde, mladá vdova a matka troch detí. Po tragickej smrti manžela sa naučila opať žiť a radovať sa zo života. Ďalšou postavou je doktor Thibault. Kedže v Paríži je zvykom denne cestovať za pacientmi priamo do ich príbytkov, Thibault takto trávi niekedy aj celé hodiny v dopravných zápchach a ani jeho osobný život nie je jednoduchý. Kniha odhaľuje jeden jarný deň, 20.mája, zo života oboch protagonistov. Thibault ráno ukončí vzťah s Lilou, ktorú veľmi miluje a očakával od vzťahu viac ako ona. V skutočnosti ich spájalo pohromade len sexuálne puto. Kartárka Mathildine predpovedá výraznú zmenu v živote zapríčinenú nejakým mužom a to práve v rovnaký deň 20.05, kedy sa Thibault rozchádza. Mathildina situácia v práci sa neuiveriteľne skomplikuje potom, čo raz pred mnohými mesiacmi oponovala svojmu nadriadenému a roztáča tak kolotoč plný ponižovania a bullyingu. Situácia sa vyhrotí práve 20.mája. Odhalenie, či sa obe postavy príbehu stretnú alebo len mihnú niekde v dave, už nechám na Vás čitateľoch!
Štýl, ktorým je napísaná skvele dotvára neosobnú a často nepriateľskú tvár mesta, ktorú som mala možnosť viackrát konfrontovať s vlastnou skúsenosťou. Mňa kniha oslovila, lebo aj takýto je život v Paríži! Odporúčam!

Ani později, ani jinde
Delphine de Vigan · Vydavateľstvo: Odeon, 2011

Děj knihy se odehrává v Paříži, popisované jako chaotické velkoměsto plné lidí, kteří se den co den potkávají a míjejí. Jednou ze dvou hlavních postav románu je Mathilde, mladá vdova a matka tří dětí, ...

Naša cena: 10,42 €
Monika Ivašková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Viem, čo si myslíš
Štvrtok, 18.09. 2014

Je možné čítať ľudské myšlienky? Odpoveď na túto otázku všetci veľmi dobre poznáme. V knihe okrem iného Havener rozoberá ako čítať reč tela, ako konať bez predsudkov alebo hodnotiť situácie bez „nálepkovania“. Tip na záver: cudzie myšlienky síce neuvidíte, ale na svet sa budete po prečítaní pozerať inak! Zaručujem!:)

Viem, čo si myslíš
Thorsten Havener · Vydavateľstvo: Timy Partners, 2010

V tejto knihe Vám prezradí niektoré zo svojich techník a nechá Vás nahliadnuť do svojho umenia. S trochou tréningu dokážete aj Vy vidieť veci, ktoré ostávajú iným skryté a začnete vnímať svoje okolie inak...

Naša cena: 7,61 €
Monika Ivašková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Urobíme všetko, čo sa dá
Štvrtok, 18.09. 2014

Krátke texty Evy Borušovičovej prinášajú humor, „pravdy“ o živote, nádeji, láske, vzťahoch a iné podobné zamyslenia ako napríklad či sa človek rodí s patričnou dávkou optimizmu alebo je táto povahová črta len vecou uhla pohľadu na danú situáciu. Texty sa čítajú jedným dychom niekedy s úsmevom inokedy len s inspiráciu.

Urobíme všetko, čo sa dá
Eva Borušovičová · Vydavateľstvo: Slovart, 2014

Eva Borušovičová všetky texty z tejto kolekcie napísala exkluzívne pre tri obsahovo a personálne na seba nadväzujúce internetové projekty: inZine, T-Station a...

Naša cena: 7,95 €
Monika Ivašková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Paríž – moja láska, môj život
Štvrtok, 18.09. 2014

Akí sú Parížania? Prečo sú pekárne a cukrárne/boulangerie - pâtisserie tak obľúbeným miestom? Ktorá parížska kaviareň hosťovala Voltaira? Čo spája okrem slávy speváka Jima Morrisona, skladateľa a klavíristu Frederica Chopina, spisovateľa Oscara Wilda a speváčku Edith Piaf? Pripomínajú si vo Francúzsku pamiatku zosnulých? Kde trávia Parížania dovolenky a mnohé iné zaujímavosti sa čitateľ– frankofil i „nefrankofil“ môže dozvedieť vďaka tejto knihe, napísanej Slovenkou žijúcou v Paríži. Skvelé čítanie!

Paríž – moja láska, môj život
Mária Dopjerová-Danthine · Vydavateľstvo: Remedium, 2010

Autorka je Slovenka, ktorá dlhodobo žije a pracuje v Paríži. V knihe sa vyznáva zo svojich zážitkov, odporúča, ktoré miesta by pri návšteve mesta rozhodne mali vidieť naši turisti, upozorňuje na pôvaby aj menej navštevovaných ulíc, ...

Naša cena: 12,87 €
Monika Ivašková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Skafandr a motýl
Štvrtok, 18.09. 2014

Aj keď krátke, ale silné, emotívne a pravdivé rozprávanie šefredaktora, prestížneho francúzskeho časopisu Elle, Jeana-Dominiqua Baubyho. Po autonehode ho zasiahne mozgová mŕtvica alebo inak nazvaný locked-in syndrom, kedy nevyhnutné mozgové kmene, ktoré spájajú mozog a nervové zakončenia, prestanú fungovať. Pacient sa stáva paralyzovaný od hlavy po päty avšak s nepoškodeným rozumom a s jediným možným pohybom pravého alebo ľavého viečka. Bauby sa nepoddáva osudu a pocity, ktoré prežíva na lôžku nadiktuje svojej terapeutke. Vďaka premyslenému systému z abecedy mu na preloženie myšlienok stačí žmurkanie. Písmená abecedy sú totiž radené podľa frekvencie ich používateľnosti a slovo sa vyskladá tak, že Bauby ošetrovateľa pri vymenúvaní zastavuje práve mrknutím viečka. Je priam obdivuhodné ako Bauby dokázal „zvíťaziť“ nad svojim smrteľným telom, aj keď na konci svojho defilé umiera.

Skafandr a motýl
Jean-Dominique Bauby · Vydavateľstvo: Jota, 2008

Jean-Dominique Bauby byl dynamický a úspěšný čtyřicetiletý muž, který měl krásnou manželku, ještě hezčí milenku, dvě malé děti a prestižní zaměstnání jako šéfredaktor magazínu Elle. Jednoho dne nevstal z místa řidiče svého luxusního kabrioletu...

Naša cena: 5,47 €
Monika Ivašková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Pokorenie
Štvrtok, 18.09. 2014

Nie obsiahly príbeh odhaľuje úsek života slávneho divadelného herca Simona Axlera, žijúceho v New Yorku. Herec vo veku šesdesiatich piatich rokov zažíva najťažšie životné obdobie. Psychickú krízu mu zapríčiní ukončenie vzťahu s manželkou a strata schopnosti hrať. Vášeň, inštinkt a nespútaná sila aké prejavoval v úlohách Macbetha či iných velikánov už niet. Vyvrcholením jeho životnej drámy je hlboká depresia a utiahnutie sa do seba. Strávi pár týždňov v psychiatrickej liečebni. Obrat prináša stretnutie s o dosť mladšou partnerkou Pegeen, ktorá v ňom vzbudí opäť chuť žiť. Ich vášnivý vzťah ukončuje jeho priepastnú životnú neistotu.
Avšak rozuzlením celého príbehu je katastrofa, tak príznačná už od začiatku. Simonovu prehru nad životom alebo ukončenie vzťahu, ktorý je od samého začiatku odsúdený na zánik?
Táto kniha približuje osud jedného človeka a pripomína život, v ktorom je možné tak ľahko sa stratiť a ťažko sa nájsť. Odporúčam prečítať!

Pokorenie
Philip Roth · Vydavateľstvo: Slovart, 2010

Po Rozhorčení, ktoré bolo príbehom mladosti, vlastne ešte len dospievania, vracia sa Roth k problematike, ktorou sa zapodieval v románe Everyman Ktokoľvek - k starnutiu, strate telesných, ale najmä duševných schopností a vedomiu blížiacej sa smrti...

Naša cena: 9,48 €
Monika Ivašková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Aspergerův syndrom
Štvrtok, 18.09. 2014

Pozoruhodné a dalo by sa povedať zároveň výstredné osobnosti ako M.Buonarroti, I.Newton, T.Jefferson, B.Russell, A.Einstein, L.Wittgenstein, B.Bartók či A. Warhol pozná asi každý. Výsledky ich existencie a pôsobenia hovoria sami za seba.
Autor tejto na prvý pohľad náučnej publikácie sa nám poodhalením faktov zo súkromného života vyššie spomínaných významných osobností snaží priblížiť miernu formu autizmu tiež známu ako Aspergerov syndrom (AS). Samotný autizmus sa vyznačuje nízkou inteligenciou, neschopnosťou učiť sa, mechanickou pamäťou, doslovným chápaním a trvaním na stereotypoch. Symptómy Aspergerovho syndromu sa nie celkom zhodujú so symptómami autizmu. Badať to aj v profiloch dvoch desiatkách životných príbehov kde u každého nachádzame spoločné povahové črty ako nadpriemernú inteligenciu, vytrvalosť, úsilie o dokonalosť, ale aj nedostatok spoločenskej prispôsobivosti či až apatiu voči spoločenským konvenciám. Dozvedáme sa, že ľudia trpiaci AS majú často pocit ako by sa ocitli na nesprávnej planéte, aj keď dosahujú významné úspechy. „Často mám pocit, že ma tu Boh zabudol.“ /A.Einstein/, „Mám pocit, že som z inej planéty.“ /A.Warhol/ Autor v knihe povzbudzuje: postihnutie má svoje pozitívne aj negatívne stránky! Spomedzi pozitívnych je nutné spomenúť kreativitu a neobvyklý spôsob myslenia.
Obohacujúce čítanie! Táto kniha mi viac priblížila správanie ľudí so symptómami AS. Určite sa oplatí prečítať.

Aspergerův syndrom
Ioan James · Vydavateľstvo: Triton, 2008

Kniha se zabývá dvaceti významnými historickými osobnostmi, jež s velkou pravděpodobností trpěly mírnou formou autismu, konkrétně tzv. Aspergerovým syndromem...

Naša cena: 13,39 €
Žiadni dvaja ľudia nikdy nečítajú tú istú knihu. (Edmund Wilson)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 520 873,49 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička