popis
Miroslava Čížková

Miroslava Čížková

kníhkupec

Moje srdcovky

Prázdne miesto
Láska a jej kat
Posolstvo od protinožcov
Ženy, ktoré behali s vlkmi

viem byť vážna, aj veselá, viem sa nadchnúť aj byť povznesená. veľa toho nenarozprávam, ale o to viac rozmýšľam. zaujíma ma psychológia ženy, jej prežívanie, spoločenské postavenie, jej hlboká duša. mojou najobľúbenejšiu farbou je dúha. :-)

Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Nulté číslo
Nedeľa, 19.06. 2016

V tejto útlej knihe nájde čitateľ všetko, čím žije súčasný svet. Konšpirácie, oligarchov, vydieranie a mediálnu manipuláciu.
Jednoduchý príbeh postavený viac na rozhovoroch ako na akčnom deji, vás vtiahne do Milána deväťdesiatych rokov. Stretávame skrachovaného novinára a spisovateľa, ktorý je za peniaze ochotný urobiť (napísať) úplne všetko. Keď ho osloví neznámy muž s ponukou robiť konzultanta novému denníku Zajtra, zameranému na písanie článkov v prospech nemenovanej finančnej skupiny, prijíma. V redakcii stretáva pár zaujímavých typov novinárov a neskôr sa s dvoma z nich aj zblíži.
V knihe sa veľa nedeje, ale veľa sa v nej rozpráva: o praktikách bulvárnych plátkov, manipulácii médiami a veľa sa v nej konšpiruje, pričom hlavnou témou konšpirácie je Benito Mussolini a jeho smrť.
Ja som zhltla tých 180 strán za jedno slnečné popoludnie, ale po ich prečítaní som mala pocit, že si knihu musím prečítať znova, pretože mi asi niečo v závere ušlo. Takže sa k nej možno po nejakom času vrátim a skúsim zistiť, kto je vrah. :-)
Odporúčam náročnejšiemu čitateľovi a milovníkom konšpirácií.

Nulté číslo
Umberto Eco · Vydavateľstvo: Slovart, 2015

Najnovší román autora bestselleru Meno ruže a Pražský cintorín je provokatívnym rozprávaním aj o 21. storočí. Pri čítaní tejto knihy platí: čím bizarnejšie sú denné...

Naša cena: 12,30 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Sila v nás
Piatok, 20.05. 2016

James Doty, špičkový neurochirurg ani vo sne nepredpokladal, že jedného dňa napíše knihu o svojom živote. Úspešný lekár a vedec založil Centrum pre vzdelávanie a výskum súcitu a altruizmu, na ktoré ako na jednu z mála netibetských záležitostí prispel samotný Dalajláma nemalou čiastkou peňazí.
Vyrastal v malom meste v rodine alkoholika a depresívnej matky a keby v dvanástich rokoch nestretol Ruth, láskyplnú ženu, ktorá ho zasvätila do "mágie mysle", možno by skončil ako jeho rodičia. Ruth učila Jima, ako uvoľniť svoje telo, meditovať, vizualizovať si úspech a definovať svoj zámer.
V 70-tych rokoch v Amerike ešte nikto netušil o sile zámeru a plnení želaní, o tom, že človeku sa splní všetko, čo si praje. Len málokto vedel aktivovať najsilnejšiu silu v sebe a cieľavedome ísť za svojimi snami. A Jimovi sa to podarilo. Ako priemernému žiakovi zo sociálne slabšej vrstvy sa mu podarilo dostať na univerzitu a následne presvedčiť porotu pedagógov, aby ho prijali na lekársku fakultu, i keď jeho štúdijné výsledky neboli najlepšie. Dosiahol materiálny úspech, o akom sa mu v detstve ani nesnívalo. V určitom období života mal jeho majetok hodnotu cca 75 miliónov dolárov... A to bol len v polke svojej cesty. Najdôležitejšia lekcia, ktorú sa ho snažila naučiť Ruth, mu ušla a Jim sa musel po bankrote vrátiť na úplný začiatok.
Mne osobne sa kniha veľmi páčila, pretože v záplave publikácií o tom, ako si plniť svoje želania a dosahovať svoje ciele (hlavne tie materiálne), má v sebe ešte niečo dôležitejšie, čo je podstatou celého princípu. Okrem toho sú v nej odborné informácie z neurovedy. Myslím, že čitateľ, ktorý vyhľadáva motivačnú literatúru, si tu príde na svoje.

Sila v nás
James R. Doty · Vydavateľstvo: Fortuna Libri, 2016

Jim Doty vyrastal v chudobnej rodine. Otec bol alkoholik a matka trpela depresiami. Dnes je riaditeľom prestížneho Centra pre vzdelávanie a výskum súcitu a altruizmu (CCARE) na Stanfordovej univerzite. Medzi zakladateľov centra patrí aj dalajláma...

Naša cena: 12,26 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Žítkovské bohyne
Pondelok, 08.02. 2016

O Žítkovej, malej dedinke (skôr osade) na kopaniciach moravsko-slovenského pohraničia, sa dočítate na webe veľa vecí. Na vlastnej internetovej stránke sa hrdia informáciami o "svojich" bohyniach, ktoré boli známe nadprirodzenými schopnosťami: vedeli liečiť,veštiť aj ovládať počasie... Dnes už nežijú, najmä zásluhou komunistického režimu, ktorý ich v časoch svojho nástupu nemilosrdne likvidoval.
Pre súčasného pragmatického mestského človeka sú schopnosti bohýň už len rozprávkou. Kniha však nie je rozprávkou, je naozaj silným príbehom ich potomkyne, ktorá pátra po rodinných tajomstvách, vrstvu po vrstve odkrýva pravdu o pôvode bohýň, o tom, kým vlastne boli tieto (ne)obyčajné prosté ženy.
Dora,osemročná dcéra bohyne, po smrti svojej matky ostáva vo výchove tety Surmeny (tiež bohyne). Píše sa rok 1966, normalizácia je v plnom prúde, práca štb len tak prekvitá a na Žítkovej akoby zastal čas. Naozaj len zdanlivo, pretože Surmena je tŕňom v oku režimu a tajní trpezlivo čakajú na akýkoľvek chybný krok, aby ju dostali do väzenia, alebo do blázinca. Keď Surmenu nakoniec odvedú, Dora má 16 rokov.
Tieto informácie sa dozvedáme od dospelej Dory, ktorá v zložkách ŠtB po revolúcii pátra po informáciách o Surmene.
Minulosť sa mieša s prítomnosťou a my s hlavnou hrdinkou načrieme až do archívov samotného gestapa, aby sme nakoniec odhalili pravdu o Dorinom rode a jej smutné tajomstvá.
Kniha je výborne napísaná (aj preložená do slovenčiny), zápletka sa vyjavuje postupne, až do nevyhnutného konca. Atmosféra kopaníc minulého storočia, výňatky z archívov štb aj gestapa, výstrižky z novinových článkov, všetko skvelo zapracované do hodnotného knižného zážitku.

Žítkovské bohyne
Kateřina Tučková · Vydavateľstvo: Tatran, 2015

Dnes už kultový román z Česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát od českej autorky Kateřiny Tučkovej vyšiel iba pred tromi rokmi a doteraz sa ho predalo viac ako 100.000 výtlačkov. Žitkovské bohyne boli vychýrené veštkyne, ...

Naša cena: 15,11 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Yoga Girl
Streda, 03.02. 2016

Táto krásna kniha okrem úžasných fotografií (teda aspoň pre toho, kto miluje modrú oblohu, more a pláže), ponúka aj hodnotný obsah, ktorý stojí za prečítanie. Švédka Rachel Brathenová opisuje svoj život od detstva a rebelantského dospievania až po súčasnosť , kedy je najsledovanejšou inštruktorky jogy na sociálnych sieťach. Rachel v období, kedy stála nad priepasťou alkoholizmu a drogovej závislosti, objavila terapeutické účinky meditácie. To ju zachránilo. K lektorke jogy, ako ju svet pozná dnes, však viedla ešte dlhá cesta.
Ja som po nej siahla kvôli fotkám, ale po začítaní do nej som zistila, že Rachel je veľmi múdra žena a má ľuďom čo dať a povedať. Páči sa mi jej životná filozofia, jej vyrovnanosť s minulosťou a schopnosť prijímať život s pokojom.
Kniha bude blízka všetkým, ktorých aspoň trochu zaujímajú východné filozofie, joga alebo meditácia.

Yoga Girl
Rachel Brathen · Vydavateľstvo: Motýľ, 2015

Kniha z rebríčka bestsellerov NEW YORK TIMES od učiteľky jogy, ktorú každodenne na sociálnych sieťach sleduje viac ako milión fanúšikov po celom svete. Rachel Brathen sa preslávila svojím inšpiratívnym účtom na Instagrame s tematikou...

Naša cena: 12,26 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Smrť vo Viedni
Sobota, 07.11. 2015

Táto detektívka je trochu iná, ako moderné mrazivé romány. Atmosféra Viedne na prelome 19. a 20.storočia, úsvit novej vednej disciplíny, ktorou je psychoanalýza a logické pochody namiesto akcie robia knihu príjemne odlišnou.
V knižke sledujeme dve dejové línie. Jednou je vražda mladej, krásnej Charlotty, ktorú nájdu zastrelenú v jej spálni za zamknutými dverami a s listom na rozlúčku. Všetky stopy nasvedčujú tomu, že vražda je dielom okultných síl, možno samotného diabla. Dôkazom je pitva, pri ktorej lekár nenájde v tele žiadnu guľku zo zbrane. Iba ranu...
Druhou dejovou líniou je osud mladého lekára Maxa, ktorý lieči hystériu anglickej guvernantky. Štandardom je liečba elektrošokmi, Max sa však rozhodne pre nový typ liečby - hypnózu. Maxa povolajú pomáhať pri vyšetrovaní mysterióznej vraždy a jeho racionálny prístup a logické dedukcie postupne odpútajú políciu od myšlienok na nadprirodzený zločin k hľadaniu skutočného vraha z mäsa a kostí. Otázkou však stále zostáva: Kto je vrah a ako zastrelil obeť bez guľky?
Mne sa kniha páčila z niekoľkých dôvodov. Pripomínala mi trochu Sherloka Holmesa, môjho obľúbeného detektívneho hrdinu a nebola len striktnou detektívkou. Na pozadí podmanivej viedenskej atmosféry hudby, kaviarničiek a secesného umenia sme sledovali životné príbehy hlavných predstaviteľov. Kniha bola napínavá, ale napísaná pozvoľným štýlom, takže ste ju NE-MU-SE-LI hneď dočítať, aby ste sa dozvedeli, kto je vrah. K odhaleniu dôjde, ale to je skôr čerešnička na torte príjemného a zaujímavého výletu do psychológie a osudov ľudí.

Smrť vo Viedni
Frank Tallis · Vydavateľstvo: Inaque.sk, 2015

Viedeň je v roku 1902 hlavným mestom monarchie, ktoré žije umením, filozofiou, hudbou a vedou. Na zlaté mesto secesie však vrhá tieň podozrivá vražda. Polícia si zavolá na pomoc mladého lekára Maxa Liebermanna, ktorý je žiakom Sigmunda Freuda. Ako môže...

Naša cena: 10,36 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Hledání přítomného okamžiku
Sobota, 29.08. 2015

Spisovateľka Ruth, ktorá už roky trpí pisateľským blokom, nájde na pláži malého ostrova s poetickým názvom Desolation Sound (Kanada) igelitovú tašku so zaujímavým obsahom. Vo vnútri igelitky sa ukrýva starostlivo zabalená desiatová krabička so starými vojenskými hodinkami a kniha Marcela Prousta Hľadanie strateného času. Z knihy je však originálny iba obal, vo vnútri sú miesto stránok vložené listy, popísané drobným písmom. Ruth predpokladá, že nález patrí niektorej z množstva obetí tsunami v Japonsku v roku 2011 a doplavila ho vlna morských prúdov.
Kniha ukrýva denník japonskej dievčiny Nao. Nao sa s rodičmi pred pár mesiacmi (v jej denníkovej realite) presťahovala z Ameriky späť do rodného Japonska. Otec bol v Amerike programátorom počas zlatej éry internetu a po veľkej kríze prišla rodina o všetky peniaze a musia sa vrátiť späť do Japonska. Trinásťročná Nao, dušou a mentalitou Američanka, si v Japonsku nedokáže zvyknúť. Šikanovaná spolužiakmi, trpiaca nevydarenou samovraždou svojho otca, si začne písať denník. V denníku, podľa svojich slov, chce zachytiť život svojej prababičky Babi Džiko, múdrej zenovej mníšky, ktorá má stoštyri rokov a je podľa Nao jediným dospelým človekom, ktorého pozná.
Kniha je zaujímavá a v mnohých ohľadoch zvláštna. To, čo spočiatku začína ako dva nezávislé deje (Ruth v realite a Nao v denníku) sa rozrastá na deje tri (Naoina prababička Džiko) a nakoniec na štyri (Naoin prastrýko Haruki, letec za II.svetovej vojny).
Ťažko povedať, ktorá dejová línia bola pre mňa najzaujímavejšia a najpútavejšia. V každom prípade: postava Ruth ma najviac rozčuľovala - svojou pasivitou a submisivitou voči manželovi, príbeh Nao ma napĺňal súcitom a pochopením jej nešťastia a hlbokej lásky k svojmu otcovi a Babi Džiko sa mi páčila zo všetkého najviac, pretože k budhistickému "uvažovaniu" mám blízko.
Knižka u nás nepatrí práve k mainstreamovému žánru, ale určite poteší každého milovníka japonskej mentality a zváštností ich kultúry, prípadne milovníka zenového buhdizmu.

Hledání přítomného okamžiku
Ruth Ozeki · Vydavateľstvo: Motto, 2014

Spisovatelka Ruth najde při procházce na pláži v Britské Kolumbii svačinovou krabičku s obrázkem Hello Kitty. Ta obsahuje vojenské hodinky a ručně psaný deník, ukrytý v deskách knihy Marcela Prousta Hledání ztraceného času...

Naša cena: 5,22 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Nebojte sa povedať Nie
Pondelok, 01.06. 2015

Táto kniha sa mi páči hneď v niekoľkých bodoch: autori sú dvaja, muž a žena a každý z nich píše o iných problémoch, knižka obsahuje množstvo zaujímavých a ľahkých cvičení, ktoré pomáhajú rozvíjať kreativitu a venuje sa téme, prečo je správne v istom čase vedieť povedať nie množstvu situácií, ktoré sú pre náš život deštruktívne.
Je zaujímavou zmesou motivácie, spojením západného pragmatického pohľadu na riešenie problémov a východných myšlienok a celkové spojenie je príjemným, nie povrchným podnetom na zamyslenie sa nad svojím životom.

Nebojte sa povedať Nie
James Altucher, Claudia Azula Altucher · Vydavateľstvo: NOXI, 2015

Koľkokrát ste počuli samých seba povedať áno na nesprávne veci – vyčerpávajúce žiadosti, zlé vzťahy, časovo náročné záväzky? Koľkokrát ste si želali, aby ste mohli nadobudnúť moc vziať to späť? Tento svieži, praktický návod...

Naša cena: 9,41 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Strach z lietania
Streda, 29.04. 2015

Keď táto kniha vyšla v USA v roku 1973 prvý krát, vyvolala veľké množstvo kontroverzných reakcií. Je typickým feministickým protestom tej doby, no myslím, že množstvo otázok, ktoré v nej Erica Jong kladie, sú otázkami typicky ženskými aj dnes. Dieťa alebo kariéra? Túžba po splynutí s "dokonalým" partnerom? Túžba byť milovaná a prijatá taká, aká je? Pocit viny za nevydarené vzťahy? Toto všetko a ešte mnoho iných fragmentov hlbokej ženskej duše odhaľuje autorka v románe.
Dej je v celku jednoduchý. Hlavná hrdinka, tridsiatnička Izadora sa so svojím mužom, psychoanalytikom Bennettom, zúčastní na kongrese psychológov vo Viedni. Tu stretáva príťažlivého angličana Adriana, ktorý ju sexuálne priťahuje. Jej manželstvo s Bennettom je po piatich rokoch mŕtve, no píšu sa sedemdesiate roky, a žena, pokiaľ nie je vydatá, neznamená v očiach spoločnosti nič. Adrian ponúkne Izadore dobrodružstvo vo forme roadtripu po Európe v existencionálnom štýle a ona odrazu stojí pred voľbou: návrat do bezpečného a mŕtveho manželstva s mužom, ktorý nie je schopný vyjadriť svoje city, alebo priamy a otvorený Adrian, ktorý sľubuje neznáme dobrodružstvo?
Kniha je písaná otvoreným a priamym štýlom ženy, na ktorej vidieť, že rozmýšľa a má svoj vlastný názor. A povie ho. Netvrdí, že sa ho nebojí povedať (práve, že sa bojí - a veľmi), ale povie ho aj tak.
Dobrý román pre ženy, vhodný aj ako dovolenkový relax. Živý štýl písania, mierna irónia a výsmech vtedajšej spoločnosti a hlavne veľa túžby: po láske, po slobode, po lietaní.

Strach z lietania
Erica Jong · Vydavateľstvo: Slovart, 2015

Úspešná americká spisovateľka Erica Jong sa preslávila románom Strach z lietania, ktorý vyšiel v roku 1973. Krátko po vydaní si vyslúžil hodnotenia kontroverzný...

Naša cena: 11,35 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Malý tyran
Nedeľa, 12.04. 2015

J.Prekopová je v Nemecku žijúca psychologička českého pôvodu. Špecializuje sa na detskú psychológiu, je známa hlavne vďaka terapii pevným objatím. Na našu dobu je dosť "staromódna", pretože vo svojich knihách (a hlavne tých o výchove detí) hlása potrebu hraníc, prísnosť a tradíciu rodiny.
V knihe Malý tyran opisuje fenomén pozorovaný od cca osemdesiatych rokov minulého storočia.
Pred týmto obdobím boli deti utiahnuté a neurotické, vychovávané prísne a so striktne určenými hranicami. Dôraz sa nekládol na individualitu, ale na to, aby dieťa bolo rovnaké a nevytŕčalo.
Z týchto detí sú dnes dospelí, ktorí majú sami deti. Poznačení svojou výchovou a potrebou vyhnúť sa chybám svojich rodičov, častokrát pri výchove potomkov prechádzajú do celkom opačného extrému. Deti vychovávajú bez hraníc a jasného určenia toho, čo je NIE. Snažia sa uspokojiť dopredu každú detskú potrebu, aby dieťa nepoznalo a neucítilo frustráciu. Čo je myslené v dobrom, sa často krát obracia proti nim, pretože deti, nepoznajúc hranicu toho, čo sa smie a čo už nie, sa stávajú vládcami svojich rodičov, manipulujú s nimi a ovládajú ich. Stávajú sa z nich malí tyrani.
Kniha je na pomedzí populárno-náučnej a odbornej psychológie. Laici v nej nájdu praktické informácie o tom, ako na svojom dieťati spoznať túto formu správania. Z odbornej psychológie autorka podrobne opisuje potrebu pevnej väzby a pocitu bezpečnosti, ktoré sú pre zdravý duševný vývin dieťaťa nevyhnutné.

Malý tyran
Jiřina Prekopová · Vydavateľstvo: Premedia, 2014

Čoraz viac rodičov je bezradných: hoci sa svoje deti snažili vychovávať čo najlepšie, vykľuli sa z nich malí tyrani. V novom, rozšírenom vydaní svojej najúspešnejšej knihy známa detská psychologička vysvetľuje, koľko opory a aké hranice deti potrebujú...

Naša cena: 9,45 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Stepní vlk
Nedeľa, 12.04. 2015

Nikto nepozná temné kúty ľudskej duše tak, ako Hermann Hesse. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru vás vo svojich knihách vezme na výlet do hlbín ľudského prežívania a citov.
Stepný vlk je sčasti príbehom, sčasti fantazmagóriou. Z reality bežného života hlavného hrdinu Harryho, ktorého stretávame ako smutného starnúceho človeka žijúceho bez lásky a priateľov, pozvoľna prechádzame do jeho vnútorného sveta. A ako napovedá nápis na starom múre, okolo ktorého jedného večera prechádza, v jeho vnútri nájdeme: Magické Divadlo! Vstup nie pre každého!
Kniha dýcha duchom medzivojnovej doby, je obrazom meštiackeho života, ktorý človeka na jednej strane zväzuje, ale na druhej strane dáva pocit istoty a náležitosti k stádu.
Harry, ktorý sa sám nazval Stepným vlkom, pretože v jeho duši (ako hovorieva), žije okrem človeka Harryho aj vlk, divoký a nepoddajný, meštiactvom z celého srdca pohŕda. A ťažko je žiť človeku a vlku v jednej duši, jeden druhého nenávidí a neodpustí: vlk človeku prejavy ľudskosti a človek vlku jeho divokosť... A tak žijú soplu v jednej duši a nemôžu nájsť mier a pokoj.
Jedného dňa Harry zúfalý na pokraji samovraždy stretáva krásnu Hermínu, ktorá ho pozvoľna zasväcuje do čarov povrchného života plného tanca, jazzu a zábavy. Hermína je jeho spriaznencom, múdrym filozofom, ktorý však na rozdiel od Harryho vie žiť.
Kniha končí vstupom do Magického Divadla Harryho duše, kde okrem Stepného vlka stretneme aj ostatné archetypálne postavy, ktoré tu spolu žijú.
Nečakajte oddych, nečakajte prázdne a zbytočné slová. Nečakajte jednoduchosť a priamy dej. Čakajte knihu, ktorá je obrazom ľudskej duše: je ľudská ako človek vo svojej najvyššej podobe a zároveň divoká a bláznivá ako najdivší obraz neskrotnosti, ktorým človek vo svojej vlčej podobe môže byť tiež

Stepní vlk
Hermann Hesse · Vydavateľstvo: Argo, 2006

Samostatné vydání světově proslulého románu z roku 1927. Hesse v něm bilancuje krize uplynulého desetiletí a pokouší se formulovat východiska z nich...

Naša cena: 10,18 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Láska a jej kat
Nedeľa, 12.04. 2015

Irvin Yalom je svetoznámy psychoterapeut, zakladateľ Existenciálnej psychológie. U laickej verejnosti je však známy ako spisovateľ. Množstvo jeho kníh už desaťročia čítajú záujemcovia o otázky viny, vedomia vlastnej smrti, samoty a nezmyselnosti života.Tieto štyri aspekty sú piliermi existenciálnej psychológie a svojím spôsobom sú vlastné každému človeku.
Kniha Láska a jej kat je jeho úplne prvou zbierkou poviedok z prostredia individuálnej psychoterapie, rozprávačom je sám autor, psychológ. Stretneme sa s jeho pacientmi, obyčajnými ľuďmi, z ktorých každý rieši svoje problémy. Na pozadí vonkajších problémov, ako to už zvyčajne býva, sa však skrýva hlbší problém: strach zo smrti a chýbanie zmyslu života (poviedka Spriadač snov), vina za smrť vlastného dieťaťa (Zomrelo, čo nemalo), strach zo samoty (Keby znásilnenie nebol zločin)... Poviedky však nie sú len o vnútornom svete pacientov.
Autor odhaľuje i svoje vlastné otázky, ktoré ho v procese terapie trápia. Protiprenos, osobné nesympatie k svojim pacientom, netrpezlivosť s napredovaním či neschopnosť svojich pacientov brať ako rovnocenných partnerov v terapii.
V slovenčine vychádza Yalom prvý krát a môžem povedať, že bolo veru načase. Kto by si myslel, že ho motív prostredia psychoterapie nezaujme, alebo nebude rozumieť odbornej terminológii, ničoho z tohto sa nemusí obávať. Kniha je v prvom rade knihou príbehov a je hlboko ľudská a prirodzená. Odporúčam každému, kto chce dobrú knihu.

Láska a jej kat
Irvin D. Yalom · Vydavateľstvo: NOXI, 2014

Kniha Láska a jej kat obsahuje desať poviedok o ľuďoch, ktorí napriek tomu, že nie sú práve výnimoční, čitateľa zaujmú svojím životným príbehom. Títo ľudia postupne odhaľujú svoje vnútro a spovedajú sa zo svojich trápení...

Naša cena: 11,90 €
Miroslava Čížková (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Všetko trvá krátko
Nedeľa, 12.04. 2015

Úplne najnovšia kniha od svetoznámeho psychoterapeuta, zakladateľa Existenciálnej psychológie, vyšla tento rok v Amerike a už ju máme aj u nás. Autor už má 82 rokov a na jeho tvorbe a témach sa to veľmi odzrkadlilo.
Väčšina hlavných protagonistov v poviedkach rieši vlastnú smrteľnosť a umieranie. Čerstvý vdovec, ktorý sa odmieta zaradiť do života v domove dôchodcov, klinická psychologička, ktorej zomrel priateľ trpiaci bipolárnou poruchou alebo žena umierajúca na rakovinu.
Každá poviedka je iná, ale jedno majú spoločné. Yalomov dar ponoriť sa do hlbín ľudskej psychiky, no hlavne schopnosť previesť tieto pocity na stránky knihy, z neho robia pre mňa Pána terapeuta a tiež Pána spisovateľa.
Odporúčam. Téma je vážna a miestami môže primať k slzám, ale povedzme si pravdu, život je aj o smutných veciach.

Všetko trvá krátko
Irvin D. Yalom · Vydavateľstvo: Premedia, 2015

V dlhoočakávanej novej zbierke príbehov opisuje renomovaný psychiater Irvin D. Yalom zápas, ktorý podstupujú nielen jeho pacienti, ale aj on sám. Je to zápas s dvoma najväčšími výzvami ľudskej existencie: ako žiť zmysluplný život a ako sa vyrovnať...

Naša cena: 12,30 €
Kniha je základný predpoklad pre dobrý život. (Mortimer J. Adler)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 464 303,46 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička