popis
Mi Vranová

Mi Vranová

Kníhkupec - brigádnik

Moje srdcovky

Traja kamaráti
On Beauty
Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
Malo to zmysel
Stratení a nájdení

20, študentka sociálnej a pracovnej psychológie na Univerzite Komenského; Sherlockian, milovník Veľkej Británie, britského prízvuku a všetkého iného britského (raz precestujem celé Britské ostrovy, naozaj!)

Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe Čakanie na Pesa
Utorok, 17.02. 2015

"Oprie sa dlaňami o stehná a zvíta sa aj s Pesom. 'A ty, malý kamarát, si ešte škaredší, než som si ťa predstavoval.'"

Peso nie je len taký hocijaký pes. Je to milovník Jennifer Anistonovej, kancelársky poslíček, má výbornú pamäť na mená, a hlavne pozná svoju cenu. Aby toho všetkého nebolo dosť, má aj svoj vlastný profil na twitteri, ktorý pravidelne aktualizuje. Ešte stále nepreskočila tá dôležitá iskra ako pri láske na prvý pohľad? V tom prípade si nutne musíte prečítať tento vtipný román od britského autora a scenáristu, Marka Millsa.

Jeden muž. Jeden pes. Jedna veľká láska. V podstate už samotná obálka prezrádza celú pointu. Vrháte sa po príbehu, ktorý vám priblíži život (aj ľúbostný) copywritera Daniela (ktorý čerstvo dostal kopačky) a život jeho (ne)verného spoločníka Pesa. Táto spočiatku nedokonalá dvojka si vás postupom času určite získa nielen vďaka svojmu šarmu, ale určite aj pre svoje nedokonalosti.

Netuším, čo ľudí primälo čakať od tejto knihy viac. Respektíve, rada by som sa dozvedela, čo si každý jeden z tých, čo to tvrdia, pod pojmom "viac" predstavuje. Viac humoru? Viac Pesa? Lepšia zápletka? Ak to vezmem z tohto hľadiska, tak ja som na základe anotácie a obálky čakala omnoho (naozaj omnoho) menej, než som v konečnom dôsledku dostala. Výsledok? Jednoduchý, reálne znejúci príbeh, v ktorom sa miesi vtip a satira v pôsobisku reklamnej agentúry, do ktorej tajov sa aj vďaka tejto knihe a jej autorovi ponoríte.

Čakanie na Pesa
Mark B. Mills · Vydavateľstvo: Fortuna Libri, 2014

Dan nie je padavka, ale ani agresívny snaživec. Rád jazdí pomaly, na mobile lúšti sudoku a nový sveter si kúpi až vtedy, keď obnosí ten starý. Už štyri roky žije s Clarou a je šťastný. Jedného dňa ho však Clara znenazdajky opustí...

Naša cena: 11,31 €
Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe Veronika sa rozhodla zomrieť
Štvrtok, 12.02. 2015

Veronika sa rozhodla zomrieť. A skoro sa jej to aj podarilo. Dôvody? Veľmi sebecké a nerozumné. Ale Coelho opäť raz vytvoril postavu, z ktorej konania by sme sa mali všetci poučiť, a osobne si myslím, že práve prostredníctvom tohto príbehu je možné otvoriť oči ľuďom, ktorí nedokážu pochopiť jedinečnosť každej jednej bytosti, ktorá uzrie svetlo nášho sveta.

Škoda, že niektorí ľudia jednoducho odmietajú možnosť byť iný, aspoň trošku sa vymykať ideálu či akémusi štandardu. Ani si neuvedomujú, o čo všetko sa v skutočnosti pripravujú. Rovnako ako Veronika. Ani ona sa neodvážila byť odlišná, urobiť niečo, čo nezapadá do každodenného rituálu, aspoň na malú chvíľu sa vyhnúť stereotypu. Pestrosť sveta a jeho možností pre ňu nebola dostatočná a tak sa zobudila v blázinci. V blázinci, v ktorom s vedomím smrti prežíva svoje posledné dni.

Prečo ale okúsime všetky stránky života častokrát až pod tlakom takejto veľkej hrozby? Nehanbíme sa za to, že až keď nám niekto ohraničí časový úsek nášho prežívania, sme ochotní zo seba vydať všetko, čo sme doteraz dusili a čakať od života všetko to, čo sme neboli schopní prijať dovtedy? Prečo sa bojíme naše životy prežívať naplno tu a teraz a namiesto toho zúfame nad tým, čo sme nespravili/nestihli v minulosti? Každý by si mal tieto otázky zodpovedať sám, možno práve po/počas prečítaní/čítania tejto knižky.

Eduard, Mari, Zedka, ale hlavne Veronika si na ne možno priamo neodpovedali, ale sa zamysleli a konali každý v prospech ich vlastných životov. Aspoň teda tak im to dovolil tvorca ich osobností - Coelho.

Veronika sa rozhodla zomrieť
Paulo Coelho · Vydavateľstvo: Ikar, 2008

Zdá sa, že Veronika má všetko, čo si môže mladé dievča želať. Chodí na večierky, stretáva sa s atraktívnymi mladými mužmi, a predsa nie je šťastná. Niečo jej chýba. A tak sa jedno ráno Veronika rozhodne zomrieť...

Naša cena: 9,03 €
Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe Cudzoložstvo
Sobota, 07.02. 2015

(Vopred sa ospravedlňujem, túto recenziu som najprv pridala ako anonymný užívateľ, neuvedomila som si totiž, že som odhlásená)

Moja Coelhovská prvotina. Donedávna som ešte nemala žiadnu iniciatívu si od najznámejšieho brazílskeho autora niečo prečítať (i keď Veronika sa rozhodla zomrieť ma stále láka svojim príbehom), no práve negatívne reakcie jeho fanúšikov ma prinútili po Cudzoložstve siahnuť.

"Lebo žiť znamená ľúbiť." s. 220. Práve uvedený výrok pre mňa vystihuje celú pointu toho, čo sa Coelho snaží odkázať svetu. Ako Coelhovský čitateľ - začiatočník, nemám možnosť porovnať si štýl písania "pred cudzoložstvom" s tým, čo sa mu podarilo vytvoriť v jeho naposledy vydanom diele, no nehanbím sa povedať, že ak sú všetky knihy písané podobným štýlom, siahla by som po každej bez rozdielu (na čo sa skôr či neskôr určite chystám).

Verím tomu, že každá kniha má niesť určitý význam pre to, čo je v nej napísané, a ak sa Coelho rozhodol písať príbeh o tom, ako postupom času každý z nás zabúda na to dôležité, čo z nás robí ľudí hodných šťastného života (čím myslí LÁSKU), a ak to aj zobrazuje na zbrklom a zúfalom konaní hlavnej hrdinky (ktorá je ochotná riskovať šťastné manželstvo s deťmi pre znovuobjavenie tohto pre ňu dôležitého citu), je to len jeho rozhodnutie a myslím si, že svojimi slovami a príbehom určite splnil svoj zámer. Možno mnohým ľuďom tento príbeh nedal to, po čom túžili ale veľa zamyslení a slov, ktoré vychádzajú z hláv či úst Coelhových postáv nám môžu pomôcť nájsť šťastie, po ktorom všetci túžime a náhodou sa nám ho nedarí nájsť. Nie sú to múdrosti, ktoré v nás zanechajú stopu po celý život, no aspoň nám pomôžu sa v danom momente zamyslieť nad svojim doterajším konaním a nad tým, či sa stotožňuje s tým, čo vlastne od seba a od sveta okolo nás očakávame.

Cudzoložstvo
Paulo Coelho · Vydavateľstvo: Ikar, 2014

Linda má tridsaťjeden rokov a v očiach druhých vedie dokonalý život: žije vo Švajčiarsku, jednej z najbezpečnejších krajín sveta, má stabilné manželstvo, milujúceho muža, milé, dobre vychované deti a prácu novinárky...

Naša cena: 10,36 €
Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe Stratení a nájdení
Sobota, 07.02. 2015

Ešte som sa vo svojom čitateľskom živote nikdy nestretla s knihou, ktorá by priam sršala myšlienkami, rozhovormi a analýzami smrti. Ta-dá! Ak do rúk chytíte Stratených a nájdených, tak je to presne to, čo dostanete a v žiadnom prípade sa knihy nepúšťajte! Bola by škoda prísť o príležitosť nazrieť do tematiky žiaľu a zamyslieť sa, čo by ste si z nej dokázali zobrať pre seba. Na prvý pohľad milá prvotina austrálskej autorky s nezvyčajnými postavami, no až na konci - po prečítaní autorkinho poďakovania - si uvedomíte pravú podstatu a zmysel príbehu, ktorý nám Brooke Davis ponúka na jednotlivých stránkach. Úprimne, kniha zo začiatku nenapĺňala moje očakávania, no po každej ďalšej vete a strane som sa dokázala vžiť do príbehu a dúfala som len v ten najkrajší a najlepší koniec. Či sa toho šťastného konca naozaj dočkáte? Nuž, to musíte po prečítaní zhodnotiť sami. Každopádne pre mňa sú Stratení a nájdení 5-hviezdičkovou knihou (i keď osobne sa s "hviezdičkovaním" nestotožňujem, pretože je ťažké poznať merítko toho, čo si zaslúži o hviezdičku menej a čo nie a toto rozhodnutie zavisí od každého jedného čitateľa). Kniha je podľa môjho názoru dokonalá, lebo verím, že autorka vyjadrila prostredníctvom postáv presne to, čo mala v pláne. Azda by som vytkla len to, že nám všetkým nastavuje až príliš veľké zrkadlo, aby nám ukázala, čo sa s nami všetkými skôr či neskôr stane...

Stratení a nájdení
Brooke Davis · Vydavateľstvo: Fortuna Libri, 2015

Millie Birdová alias Slečna Hrobárka má sedem rokov a vždy nosí červené gumáky, ktoré ladia s farbou jej kučeravých vlasov. Matka bojujúca so žiaľom za manželom ju zabudla v obchodnom dome a už sa po ňu nevrátila...

Naša cena: 11,31 €
Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe Hypnotizér
Pondelok, 08.09. 2014

Hypnotizér od manželov Ahndorilovcov bola moja druhá švédska krimi hneď po Larssonovej trilógii Millennium. Pred tým, ako som ju začala čítať som mala zmiešané pocity, kolegyni, ktorá rada číta krimi sa knižka veľmi nepáčila, ani ďalšiemu kolegovi. Ja som sa však prichytila, ako Hypnotizéra hltám stranu za stranou a teraz sa neviem dočkať, kým začnem čítať Zmluvu podľa Paganiniho. Veľmi sa mi páči no-čo-som-hovoril typ detektíva ako hlavnej postavy, čo mi ale chýbalo bolo viac z jeho osobného života a jeho prežívania (páčilo by sa mi aspoň trošku tak ako Rowlingová rozoberá nie veľmi dokonalý život svojho detektíva Strike-a v Kukučke). A zároveň sa mi páči, že autori nevynechali životy vedľajších postáv (z Barkovho manželstva mi stavali vlasy dupkom! Stále som čakala, kým tej svojej žene konečne vysvetlí, že to nie je tak ako to vyzerá!) Určite odporúčam čitateľom, ktorý obľubujú viac trilerovité kriminálne romány, ako len klasické detektívky.

Hypnotizér
Lars Kepler · Vydavateľstvo: Ikar, 2010

Štokholmského lekára Erika Mariu Barka privolajú v noci k naliehavému prípadu ťažko zraneného chlapca. Jeho otca, stredoškolského učiteľa Andersa Eka, matku Katju aj päťročnú sestru Lisu našli mŕtvych...

Naša cena: 13,21 €
Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe Malo to zmysel
Nedeľa, 08.06. 2014

Veľký príbeh o veľkom človeku. David Menasche rozpráva svoj skutočný príbeh o boji s rakovinou, o tom, ako učiteľ našiel v tomto povolaní svoje poslanie. Žiaci, ktorých ovplyvnil a dokázal ich naviesť na správnu cestu ich životov sú dôkazom, že človek - učiteľ tu nemusí byť len od toho, aby nás naučil to, čo má predpísané v pláne. Knižka si v sebe nesie príbeh plný posolstiev, myšlienok a zároveň je jednou veľkou inšpiráciou ako pre ľudí, ktorí sa rozhodli svoj život oddať učiteľstvu, tak aj pre študentov, ktorí si ešte len pomaly predierajú svoju cestu životom. Koniec koncov celý príbeh podčiarkuje fakt, že Menasche nie je len vymyslená postava, je to skutočný človek, ktorého príbeh rozpráva aj samotný internet, či on sám prostredníctvom facebooku. Odporúčam !

Malo to zmysel
David Menashe · Vydavateľstvo: Fortuna Libri, 2014

David Menasche sa naplno oddával práci stredoškolského učiteľa angličtiny. Svojou vášňou študentov inšpiroval. Pri osobných zápasoch im dodával optimizmus a poskytoval cenné rady do života...

Naša cena: 10,44 €
Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe Pád titanov
Streda, 28.05. 2014

Veľmi dobré čítanie. Pre milovníkov dejín a dobrodružstva

Pád titanov
Ken Follett · Vydavateľstvo: Tatran, 2013

Píše sa rok 1911 a deň, keď v Anglicku korunujú za kráľa Juraja V. Trinásťročný Billy Williams začína svoj prvý pracovný deň v uhoľnej bani vo Walse...

Naša cena: 22,71 €
Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe Bella a Sebastian (slovenské vydanie)
Streda, 09.04. 2014

veľmi pekný príbeh

Bella a Sebastian (slovenské vydanie)
Cécile Aubry, Nicolas Vanier · Vydavateľstvo: Albatros, 2014

Píše sa rok 1943, vo svete zúri druhá svetová vojna. Do dediny uprostred Álp prinášajú nemecké vojenské oddiely vládu strachu. Napriek tomu sa niektorí ľudia rozhodnú postaviť sa zlu na odpor...

Naša cena: 7,70 €
Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe Nežnosť
Sobota, 01.03. 2014

Veľmi pekná knižka. Napočudovanie, aj film bol podľa mňa natočený presne doslova podľa nej. Pekný príbeh, miestami smutný, ale taký je život.

Nežnosť
David Foenkinos · Vydavateľstvo: Slovart, 2012

Mladá Nathalie je krásna melancholická vdova, úplne oddaná svojej profesii, rešpektovaná kolegami, od ktorých si drží odstup. Markus je jediný Švéd v jej tíme, nie je ani atraktívny, ani zaujímavý, ničím nevyniká a je z Uppsaly.

Naša cena: 9,45 €
Mi Vranová (Kníhkupec - brigádnik) pridala recenziu ku knihe NW
Piatok, 28.02. 2014

Zadie Smith zas a znovu úprimne a trefne o medziľudských vzťahoch. O živote v severo-západej časti Londýna, o priateľoch z rôznych sociálnych vrstiev, o osude ľudí. Pútavé čítanie, v ktorom však netreba hľadať žiadnu zápletku. Treba sa len zamyslieť nad životom, aký dokáže byť miestami všedný a miestami veľmi vzrušujúci.

NW
Zadie Smith · Vydavateľstvo: Penguin Books, 2013

Zadie Smith's brilliant tragi/comic NW follows four Londomers - Leah, Natalie, Felix and Nathan - after they're left their childhood council estate, grown up and moved on to different lives...

Naša cena: 9,98 €
Bez viery v človeka sa nedá žiť plným životom, ani písať novú literatúru. (František Hečko)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 464 303,46 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička