popis
Martin Mišún

Martin Mišún

Kníhkupec (a niekedy aj sekuriťák :)

Moje srdcovky

Temné hmoty (trilógia)
Řbitov zviřátek
Cesta
Měsíční zahrady
Hrobka

"I don't belong on this planet, but for the moment this is where I am. So no point in wasting this vacation, I wanna see all I can."

Martin Mišún (Kníhkupec (a niekedy aj sekuriťák :)) pridal recenziu ku knihe Sedem minút po polnoci
Pondelok, 29.08. 2016

Conora v jeho snoch navštevuje netvor v podobe prastarého stromu. Prichádza zásadne sedem minút po polnoci a rozpráva bizarné príbehy, ktorým Conor nerozumie. Hrdinovia týchto príbehov sú totiž ľudia a človek ako taký nieje dobrý ani zlý a nič nieje čierne alebo biele, ako sa spočiatku zdá. Súvisia tieto sny s ťažkým zdravotným stavom jeho matky? Trpký príbeh, ktorý výborne dokresľujú ešte pochmúrne ilustrácie Jima Kaya. Na nálade síce nepridá, ale myšlienku má výbornú. Ideálne jesenné čítanie..

Sedem minút po polnoci
Patrick Ness, Siobhan Dowd · Vydavateľstvo: Slovart, 2015

Dojímavý román o láske, o strate a o nádeji. Conora trápia desivé sny - každú jednu noc, odkedy mamu v nemocnici sužujú liečebnými procedúrami, ktoré aj tak nezaberajú. Ale tento sen je iný. Keď sa...

Naša cena: 12,34 €
Martin Mišún (Kníhkupec (a niekedy aj sekuriťák :)) pridal recenziu ku knihe Revival
Nedeľa, 19.06. 2016

Presne túto kombináciu svet potreboval. Oldschool Kingovský horror s Lovecraftovskou tématikou.. Pochmúrny, bezútešný a bez štipky nádeje. Kde sa to v tom starom šesťdesiatsedem ročnom dedulovi stále berie..

Revival
Stephen King · Vydavateľstvo: Ikar, 2016

Sú sily, ktorým neunikneme. James Morton mal šesť rokov, keď k nim do farnosti prišiel mladý sympatický reverend Charles Jacobs. Priviedol si krásnu manželku, malého synčeka a deti vo farnosti zabával milými elektrickými vynálezmi...

Naša cena: 14,20 €
Martin Mišún (Kníhkupec (a niekedy aj sekuriťák :)) pridal recenziu ku knihe Durotan
Nedeľa, 19.06. 2016

Prequel k filmu Warcraft aneb René Durotana (Thrallov tato) príhody a skúsenosti. Dreanor umiera a hrdý klan Frostwolf odoláva ponuke Warlocka Gul‘dana na pripojenie sa k horde a vyhľadanie nového/lepšieho sveta. Na miesto toho sa Durotan so svojím slepým šamanom rozhodnú skúsiť vyliečiť umierajúce elementy a zachrániť tak Dreanor. Román je "human-free" a okrem orkov a draeneiov tú iné rasy ešte nevystupujú, čo svižnému deju vôbec neprekáža. Celkovo ak od románu nič extra nečakáte - milo prekvapí.

Durotan
Christie Golden · Vydavateľstvo: FANTOM Print, 2016

Ve světě Draenoru ohrožují silný nezávislý klan Frostwolfů stále nemilosrdnější zimy a ubývající zvěř. Když se ve Frostfire Ridge objeví záhadný cizinec Gul‘dan a nabídne jim nová loviště, postaví tím náčelníka Durotana před krutou volbu...

Naša cena: 13,58 €
Martin Mišún (Kníhkupec (a niekedy aj sekuriťák :)) pridal recenziu ku knihe Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej
Nedeľa, 19.06. 2016

Neobyčajný sirotinec plný neobyčajných detí na neobyčajnom ostrove sú základom neobyčajného príbehu, ktorým NDSP jednoznačne je. Tajuplnosť príbehu dolaďujú uletené dobové fotografie, ktoré celému príbehu dodávajú bizarný náboj. Výborný úlet z reality, ktorý si povšimol aj samotný Tim Burton a už o chvíľu sa môžeme tešiť na film. Dovtedy #StayPeculiar

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej
Ransom Riggs · Vydavateľstvo: Kalligram, 2013

Napínavý, dojímavý a naozaj neobyčajný román. Brilantne napísaný príbeh, spolu s výnimočnými dobovými fotografiami vytvárajú nezabudnuteľný čitateľský zážitok.

Naša cena: 16,00 €
Martin Mišún (Kníhkupec (a niekedy aj sekuriťák :)) pridal recenziu ku knihe Ready Player One - Hra sa začína
Nedeľa, 19.06. 2016

Planéta Zem v roku 2044 nieje práve Disneyland (vojny, hladomor, choroby, energetická kríza) a tak väčšina obyvateľstva (tá šťastnejšia) trávi radšej svoj čas vo virtuálnej utópii s názvom Oasis – svet/vesmír nekonečných možností (či už študovanie, cestovanie vesmírom, questenie, expenie, získavanie unikátnych artefaktov...). Tvorcom Oasisu je James Halliday, ktorého smrťou príbeh začína. Halliday (v Oasise vystupuje ako mág Anorak) bol už za života čudák a celý svoj majetok (vrátane admin práv k Oasisu) venuje tomu, kto nájde v Oasise tri kľúče a splní úlohy, ktoré sa nimi otvárajú. Keďže bol Halliday veľký fanúšik 80-tych rokov 20. storočia, všetky úlohy sa točia práve okolo tohto obdobia a jeho popkultúry (hudba, knihy, filmy a hry).
5 rokov po jeho smrti sa stále sa nikomu nedarí získať ani len prvý kľúč, až kým na neho „nenarazí“ ďalší fanúšik 80-tiek - hlavný hrdina – Parsifal. Nájdením prvého kľúča sa v Oasise rozpúta hotové peklo, kedy sa dajú do pohybu všetky najväčšie guildy, samotárski hráči, ale aj hráčov skupujúca korporácia „šestkárov“, ktorí chcú Oasis spoplatniť a využívať na komerčné účely.
Autor má výborný rozhľad a pre fanúšika sci-fi, fantasy, anime a mangy sa kniha naozaj ťažko odkladá. Celkovo taká malá biblia pre geekov (a freakov :) )

Ready Player One - Hra sa začína
Ernest Cline · Vydavateľstvo: Ikar, 2016

V roku 2044 je svet veľmi nehostinné miesto. Minula sa ropa, klíma je zničená, rozšíril sa hladomor, chudoba a choroby. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť...

Naša cena: 14,20 €
Martin Mišún (Kníhkupec (a niekedy aj sekuriťák :)) pridal recenziu ku knihe Metalurg
Sobota, 30.05. 2015

Na oblohe zase čosi prdlo a z niektorých ľudí sa stali superhrdinovia - Epici. Má to však háčik – "klaďasa" medzi nimi niet, takže vládu nad svetom si rozdelí parta proti sebe bojujúcich psychopatov s rôznymi superschopnosťami. Jedným z nich je na prvý pohľad nesmrteľný Metalurg - vládca Newcaga (byv Chichago). Ale ľudia majú ešte nejaké to želiezko v ohni a v tomto prípade je to hi-tech organizácia atentátnikov – Reckoners, ktorí študujú slabiny epikov a tých slabších postupne likvidujú. Kniha začína pri jednom takomto záťahu na treťostupňového epika, pri ktorom sa náhodou dostanú ku chalaniskovi, ktorý o sebe tvrdí, že videl Metalurga krvácať... Ak máš šestnásť alebo zbožňuješ super-hero tématiku, pridaj bod, pretože metalurg sa fakt že podaril.. Teším na preloženie dvojky (poprípade sfilmovanie jednotky :) )

Metalurg
Brandon Sanderson · Vydavateľstvo: Slovart, 2014

Postapokalyptické sci-fi. Pred desiatimi rokmi nastala Katastrofa, ktorá nezvratne zmenila našu planétu. Niektorým ľuďom totiž dala nadprirodzené schopnosti a...

Naša cena: 12,92 €
Martin Mišún (Kníhkupec (a niekedy aj sekuriťák :)) pridal recenziu ku knihe Dlouhá Země
Sobota, 30.05. 2015

Odysea po alternatívnych realitách niekam-nikam na palube luxusného zeppelinu (s príznačným názvom Mark Twain) v osamelej spoločnosti hlavného hrdinu - antisociálneho Jošuu, umelej inteligencie vzducholode - cynického Lobsanga a robotickej mačky - Šimi.

Svet, na svetlo ktorého sa záhadným spôsobom dostal vynález – Vkročec, dovoľujúci ľuďom cestovať po alternatívnych verziách planéty Zem. Nová éra ľudstva, kolonizujúceho svety, ktoré nemali to "šťastie" a nevzniklo na nich ľudstvo.

Doslova som sa tešil na každú ďalšiu stranu, každý ďalší svet do ktorého Jušua s Lobsanom Vkročili, pretože podobne ako množstvo paralelných svetov na Dlouhe Zemi, ani fantázia pánov Pratchetta a Baxtera nepozná hranice.

Dlouhá Země
Terry Pratchett, Stephen Baxter · Vydavateľstvo: Talpress, 2013

Obvykle, když neměl co na práci, naslouchal Tichu. Tady bylo Ticho velmi slabé. Téměř se ztrácelo ve zvucích obyčejného světa. Chápali vůbec lidé v téhle naleštěné budově, jak jsou hluční? Řev klimatizace a počítačových větráků, slyšitelné, ale nesrozumit

Naša cena: 13,95 €
Martin Mišún (Kníhkupec (a niekedy aj sekuriťák :)) pridal recenziu ku knihe Doppler
Sobota, 30.05. 2015

Uletený príbeh o Nórovi Dopplerovi, ktorý sa jedného dňa vysype v lese z bicykla a ako tam tak leží v tom tichu, zistí, že on vlastne nenávidí ľudí, zbalí doma stan a ide bývať do divočiny.. Ochočí si malého losa, ktorého pomenuje Bongo po svojom otcovi ("Aj keď sa môj otec vôbec nevolal Bongo, los sa bude volať Bongo po ňom.") učí ho hrať pexeso, aportovať a používa ho ako vankúš.. :) Výborný humor, irónia na každom kroku a celkovo výborné oddychové čítanie..

Doppler
Erlend Loe · Vydavateľstvo: Premedia, 2014

Otec dvoch detí jedného dňa spadne v lese z bicykla a zrazu zacíti pokoj a harmóniu. Už ho neotravujú nekonečné detské pesničky zo synových rozprávok, myšlienky na novú kúpeľňu a výber správnej záchodovej misy. O to viac si však uvedomí smrť svojho..

Naša cena: 9,78 €
Niektoré knihy sú nezaslúžene zabudnuté, žiadna však nie je zapamätaná nezaslúžene. (W. H. Auden)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 520 815,83 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička