popis
Katarína Melušová

Katarína Melušová

Kníhkupkyňa

Moje srdcovky

Dejiny lásky (pevná väzba)
Dívka s pomeranči
Nekonečný príbeh
Listy Oľge
Letné svetlo a potom príde noc
Katarína Melušová (Kníhkupkyňa) pridala recenziu ku knihe Konrád z konzervy
Pondelok, 11.04. 2016

Pani Brdková má rada farby, rôzne chute, tká koberce a miluje objednávať – čokoľvek. No keď jej príde konzerva a v nej chlapec menom Konrád, ostane poriadne prekvapená. Pani Brtková je však žena činu, neváha a Konráda si nechá, hoci „jej syn“ vie toho o výchove detí viac než ona sama. Konrád je extrémne poslušný ( z čoho je hlavne lekárnik Egon úplne nadšený) no verte či nie, aj to môže narobiť problémy…. Knižka je vtipná, keďže pani Brtková tvorí s Konrádom skutočne zvláštnu dvojku (dokonca mu spieva neslušné pesničky, z čoho je Konrádovi do plaču :), no je z nej cítiť veľa, veľa lásky. Odporúčaná je pre deti vo veku od 8 rokov.

Konrád z konzervy
Christine Nöstlinger · Vydavateľstvo: Verbarium, 2014

O deťoch toho pani Betka Brdková veľa nevie, zato pletie najkrajšie koberce v meste a vášnivo vypĺňa objednávacie lístky. Po jednej dodávke tovaru takmer spadne z nôh, keď jej kuriér omylom doručí obrovský balík a v ňom instantné dieťa...

Naša cena: 11,92 €
Katarína Melušová (Kníhkupkyňa) pridala recenziu ku knihe Kúzelné upratovanie
Utorok, 09.06. 2015

Kúzelné upratovanie som si prečítala z čistej zvedavosti. Som poriadkumilovný človek a minimalistka, takže som si nevedela prestaviť, čo mi môže kniha v štýle "hlavne vyhadzuj" dať. Chcela som ju IBA čítať a nie praktizovať - veď načo aj :) no jedno popoludnie s ňou a už som začala upratovať. Autorka píše, ako sú ľudia obklopení vecami, ktoré im nerobia radosť a nevyužívajú ich. A tých sa treba zbaviť. Marie je nekompromisná, všetko musí ísť preč. Dostali ste dar, ktorý sa vám nepáči, ale je vám ľúto ho vyhodiť? Odkladáte si veci, v ktorých sa sami sebe nepáčite, ale čo ak by náhodou? Máte doma staré zošity, zápisníky s tromi stranami, diáre spred xy rokov? To všetko musí ísť preč! A čo ostane, musíte správne uskladniť (pomôžu vám aj videá na youtube). Autorka je podľa mňa svojská, s vecami sa rozpráva akoby to boli živé bytosti. Musím však povedať, že kniha sa mi páčila - dávam palec hore :) Je to taká "biblia upratovania" pre tých, ktorí si chcú odľahčiť a spríjemniť prostredie, kde žijú :)

Kúzelné upratovanie
Marie Kondo · Vydavateľstvo: Premedia, 2015

Kniha japonskej konzultantky sa z večera na ráno stala svetovým bestsellerom z jednoduchého dôvodu – akokoľvek sa usilujeme, nedokážeme vo svojich domácnostiach udržať poriadok. Krátko aj po tom najdôkladnejšom upratovaní veci opäť začínajú žiť...

Naša cena: 10,67 €
Katarína Melušová (Kníhkupkyňa) pridala recenziu ku knihe Letné svetlo a potom príde noc
Nedeľa, 31.05. 2015

"Máme okrem bozkávania pier nejakú úlohu? Vieš, napríklad, ako sa povie túžim po tebe po latinsky? A ako sa to vôbec povie po islandsky?"

Jón Kalman Stefánsson napísal román Letné svetlo a potom príde noc pred desiatimi rokmi a získal zaň Islandskú literárnu cenu. V slovenčine vyšla kniha vlani a je naozaj bravúrna.
Autorov štýl písania je jedinečný. Jeho vety sú dlhé, nepoužíva priamu reč a rozprávačom sú všetci - obyvatelia malej islandskej dediny. Prihovárajú sa čitateľovi, rozprávajú príbehy tajomné, smutné, krásne. O utrpení, hneve, láske, snoch, žiadostivosti, o letnom svetle a tmavých nociach. O šťastnom kamionistovi, nádhernej Elísabet, osamelom farmárovi či mužovi, ktorý nedokázal spočítať ryby. O Hvezdárovi, ktorý sa vzdal všetkého len preto, že sa mu jednej noci začalo snívať po latinsky. No nie je to čarovné?
Spôsob, akým Jón Kalman Stefánsson píše neruší. Dodáva románu správnu atmosféru, priam charizmu. Kniha je skutočne výnimočné dielo, ktoré sa oplatí prečítať. Ja som si ju dávkovala pomaly, nedokázala som ju prečítať naraz a rýchlo, potrebovala som ticho a čas. Odporúčam mužom i ženám, ktorí hľadajú "iný" príbeh, nie je to žiadny mainstream a je to skutočne krásne (aj keď miestami kruté a smutné).

Letné svetlo a potom príde noc
Jón Kalman Stefánsson · Vydavateľstvo: Artforum, 2014

Neveľká dedina na západe Islandu, drsná príroda, miesto na hranici ľudskej obyvateľnosti. Prevratné spoločenské zmeny konca 20. storočia akoby toto miesto obchádzali. Nič sa tu neutají: vzťahy, strasti, radosti živo zreťazené v príbehoch miestnych...

Naša cena: 11,97 €
Nemiluj knihy, aby si si nimi ozdobil svoj príbytok, ale preto, aby si nimi vyzdobil srdce i ducha. (Jan Patočka)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 520 873,49 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička