popis
Eva Piarová

Eva Piarová

kníhkupec
Eva Piarová (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Mýty 1: Legendy v exilu
Pondelok, 25.04. 2016

... bola raz rozprávka, ktorá skončila v realite. Od tém ako je táto som sa naučila neočakávať nič. Poznáme ich (rozprávky) od mala, myslíme si, že nám nemajú čo viac ponúknuť, k tomu ešte aj kopa amerických filmových spracovaní, ktoré vám vezmú ilúzie o obsahovej kvalite dostatočnej pre dospelého diváka. ALE! Ale... Mýty veľmi príjemne prekvapili. Princezné, ktoré majú problémy ako ja alebo vy. Vlci, ktorí skrotli navonok, no vo vnútri sú stále dravcami. Tri malé milé prasiatka? Kdeže! Vitajte v dospeláckej verzii sveta fantázie, ktorý sa s ničím nemazná. Charaktery bavia, detektívna zápletka je príjemným sprievodcom svetom, ktorý vás prekvapí na každej strane. Komiks inšpiroval zábavný seriál Once upon a time a výbornú pc hru Wolf among us. Keď chcete vypnúť a zabaviť sa na tom, ako rozprávkové bytosti zvládajú skutočný svet, vrelo odporúčam :)

Mýty 1: Legendy v exilu
Bill Willingham, Lan Medina · Vydavateľstvo: Crew, 2014

V New Yorku existují čtvrti, obsazené nejrůznějšími komunitami od Číňanů až po Italy. O všech se ví. Ovšem jedna čtvrť je přece jen trochu jiná. Bydlí v ní Mýty. Emigranti z okupovaného pohádkového světa. Bytosti, které známe jen z dětských knížek...

Naša cena: 16,82 €
Eva Piarová (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Stopařův průvodce Galaxií 1.
Štvrtok, 21.01. 2016

Toto vydanie legendárnej knihy ma konečne prinútilo, po rokoch odkladania, po ňom siahnuť a vôbec neľutujem. Úžasné a nápadité spracovanie ilustrácii Dana černého je jednoducho niečo, čo vo svojej knižnici musíte mať. Rozhodol sa neilustrovať dej knihy, ale knihu, okolo ktorej sa točí dej knihy. Áno, ilustroval priamo stránky Stopárovho sprievodcu galaxiou, o ktorom sa v knihe napočúvate viac než dosť. A vyšlo mu to na výbornú! K tomu typografické a grafické spracovanie... lahoda, čo vám poviem.
Napriek tomu, že to bolo v českom jazyku, nemohla som inak, než sa takmer na každej strane nahlas smiať (s rizikom, že budem v MHD-čke či v kaviarni vyzerať ako blázon), no zároveň kvôli tomu, že to bolo v českom jazyku, som si istá, že mi niekoľko ďalších vtipov uniklo, a to sa považujem za človeka veľmi dobre rozumejúceho češtine beletrie. Adams vytvoril taký úžasný celkom vlastný jazyk (klobúk dole pre všetkými prekladateľmi, čo s SPG mali tú česť), že je niekedy náročné pochopiť tieto novotvary v nie materinskom jazyku, preto určite siahnem aj po vydaní Slovartu (už len z čírej zvedavosti, ako tie bláznovstvá preložil slovenský prekladateľ). Jedna šialená scéna za druhou, jeden vtip, jasný každému čitateľovi, ale nikomu z aktérov deja, za druhým a vogonská poézia, to je jednoducho niečo bezkonkurenčné.
Napriek tomu však, prosím, neukameňujte ma, som od toho čakala niečo viac. Áno, je to tak. Kniha naplnila moje očakávania zábavy a estetickej stránky, ale viac nie. Samozrejme, nebudem vyriekať ortieľ, kým si neprečítam všetky časti (a to jedine vo vydaní Arga – Halóóó, prepáčte, prosím, čo sa stalo s druhou časťou a kedy budú vydané všetky ostatné? Do roka? Áno? Výborne... prosím, pekne prosím...), ale jednoducho... niečo viac. Jednak to bolo až srdcervúco krátke, poriadne sa nestihol rozbehnúť dej a hups, nemám čo čítať, ale bolo to na mňa až príliš „z každého rožku trošku“.
No nenechajte sa pomýliť, nazývam sa hrdým fanúšikom série a z domu už nevyjdem bez uteráka, to teda nie. Nepodliehajte panike!

Stopařův průvodce Galaxií 1.
Douglas Adams · Vydavateľstvo: Argo, 2015

První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo...

Naša cena: 12,45 €
Eva Piarová (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Sedem minút po polnoci
Štvrtok, 21.01. 2016

Každý z nás pozná ten pocit, keď berie do rúk neznámu knihu. Áno, všetci ju ospevujú, áno, mala by som si ju prečítať, ale ktovie, čo v nej bude naozaj ukryté.
S prvou otvorenou stranou padám do priepasti očakávania...
Prvé, čo vás na knihe osloví, je, že je jednoducho nádherná. Vďaka ilustráciám Jima Kaya je kniha očarujúca a strhujúca, správnym spôsobom desivá. Neviete od nej odtrhnúť oči, neviete sa jej nabažiť. Dokonca si myslím, že Slovart zvolil lepšiu obálku, ako originálne vydanie. Skúmate každý detail každej ilustrácie a aj tak sa od nich nemôžete odtrhnúť. Grafické spracovanie vám bez opýtania pohltí myseľ a zaručune najskôr obrátite niekoľko strán (ak nie všetky), aby ste očami nasali viac a viac z atmosféry, ktorá sa začne autenticky napĺňať s prvými prečítanými riadkami jednej z najkrajších kníh, aké som kedy čítala.
Ako väčšina z nás som vedela, o čom bude dej, aj ako sa skončí. Nie je preto žiadným spoilerom, keď poviem, že je o strate a láske – nesmiernej láske a o pocite viny, ktorý pre ňu dokážeme cítiť. Nesúhlasím s grafickým znázornením na zadnej obálke vydavateľstva, že je viac o strachu alebo nebodaj že je o smrti, o tej predsa vieme od začiatku. Nie, je to o láske.
Text sa číta výborne, ide to ako po masle, dokonca som mala spočiatku pocit, že je príliš jednoduchý. S o to väčším napätím som čakala, kam ma dej, odohrávajúci sa prevažne v hlave mladého hlavného hrdinu, zavedie. Prvé kroky do bolesti, ktorou si prechádza, som čakala a zvládala som ich statočne, no pri prvom šepte Netvora... Conor... ma zamrazilo. Zjavil sa rýchlo a nepýtal sa, či môže vojsť, jednoducho vytrhol okno, ako sa na správneho netvora patrí. Toto však nebol netvor, ktorého sa Conor bál. Toto bol Netvor, ktorého Conor potreboval.
Vždy sedem minút po dvanástej (áno, aj názov knihy oceňujem väčšmi, než je ten pôvodný a na konci knihy poskytuje silnejšiu pointu, než som vôbec čakala – čo môže byť spôsobené mojou čitateľskou naivitou, s ktorou veľmi rada čítam dobré knihy), navštevuje Netvor chlapca, aby mu porozprával príbeh. Sú to jednoduché príbehy, ktoré však vyúsťujú do pre Conora nepochopiteľných záverov. Prečo Netvor zachránil zlú čarodejnicu? Prečo zničil dom božieho muža? A prečo nie je neviditeľný muž šťastnejší, keď ho zrazu všetci vidia? Pretože svet nie je čierno-biely a väčšina z dospelých čitateľov si nad pointami príbehov súhlasne povzdychne.
Aj keď si Conor myslí, že Netvor prišiel všetko napraviť, nie je to tak. Netvor chlapcovi ukázal, ako to musí zvládnuť. Netvor ho zhodil na samé dno, len aby mohol vstať silnejší. Takýto Netvor, taký čo pomáha porozumieť, by sa zišiel každému z nás. Tu ho máte, len čítajte!
To, že Conor a Netvor sa počas čítania stanú našimi najlepšími priateľmi, že sami prežívate každý Conorov pocit, každú bolesť zlosť či strach, to je pridaná hodnota, ktorú okrem kvalitného textu a spracovania musí mať každá kniha, ktorá chce byť označovaná ako úžasná. Ak si čítanie dobre rozvrhnete a nezhltnete ju na jeden šup (čo je ale veľmi lákavé, a tak si nevyčítajte, ak do toho spadnete), Netvor bude každú noc aj vaším Netvorom. Bude vám mátať a napĺňať sny. Bude vás držať v náručí, keď sa zrútite, bude na vás hrozivo naliehať, keď si nebudete chcieť priznať pravdu, bude zasypávať vašu izbu tisovými lístkami, ktoré znamenajú život. Ak mi neveríte, vyskúšajte.
Čo mi však na knihe vadilo, bolo jej zaradenie. Young adult? Deti a mládež? Kdeže, toto je kniha pre všetky vekové kategórie. Občas som práve mala pocit, napriek jednoduchosti textu, že najmä pre tie staršie. Text ponúka veľké posolstvá, je nabitý emóciami, aké zvládne málokto bez mihnutia brvou, a tiež zobrazuje strasti, ktoré by nemalo zakúsiť nijaké dieťa, aj keď je dej v podstate priamočiary a predvídateľný. Preto mi prišlo možno trochu zbytočné typografické riešenie – široké riadkovanie a veľké písmená.
Viete, cez ktorú pasáž som sa dostávala najdlhšie? Posledných päť strán, pretože oči mi neustále zalievali slzy. Za pravdu mi dajú určite všetci, čo knihu už tiež čítali. Sú to však dobré slzy, tie, ktoré zo seba musíte dostať, aj keď nechcete, nemáte pocit, že by ste museli alebo si myslíte, že na to ste príliš šťastní. Aj keď je človek šťastný, potrebuje sa raz za čas poriadne emocionálne vyšťaviť. Ak vám grafická stránka pohltí myseľ, text bezostyšne vytrhne vaše srdce z hrude.
Autor Patrick Ness sa do mojich uší dostal už skôr ako autor fantastických kníh a nepočula som na neho iné než chválu. Takýto silný štart, napriek tomu, že Netvor neslúžil ako fantastické ozvláštnenie, ktoré vyžadujú knihy môjho obľúbeného žánra – fantastiky –, ale ako sprievodca hlavného hrdinu príbehom, mal v mojej osobnej percepcii len málokto. Siobhan Dowd svojím textom poctil presne tak, ako zamýšľal, aj v očiach čitateľov, teda v mojich určite. Kombinácia ilustrácii a textu vás občas tak pohltí, že zabudnete, že čítate – presne, ako to má pri skvelej knihe byť – a Netvora vidíte aj tam, kde nakreslený nie je, a to vo svojej fantázii.
Je to krásna a obsažná kniha. Jej kúpu určite neoľutujete.
... Tešíte sa na filmové spracovanie? :) Ja si knihu pre ním ešte určite prečítam znova... a znova.

Sedem minút po polnoci
Patrick Ness, Siobhan Dowd · Vydavateľstvo: Slovart, 2015

Dojímavý román o láske, o strate a o nádeji. Conora trápia desivé sny - každú jednu noc, odkedy mamu v nemocnici sužujú liečebnými procedúrami, ktoré aj tak nezaberajú. Ale tento sen je iný. Keď sa...

Naša cena: 12,30 €
Eva Piarová (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Předběžné varování
Nedeľa, 29.11. 2015

Do Gaimana som sa zamilovala ako do románopisca a potom som zistila, že je ešte oveľa lepší poviedkár.
Predbežné varovanie je strhujúce.
Celý svoj zámer so zbierkou autor výborne vysvetľuje už v úvode, ktorý má niekoľko častí, je rozčlenený podľa myšlienok, ktoré chcel vyjadriť. Názov napovedá pomerne dosť - nepríjemný neurčitý pocit, ktorý vás máta, sa môže zmeniť na nočnú moru v jedinom nenápadnom a nečakanom okamihu, nepostrehnuteľnom a nepredvídateľnom. Môže sa na nás zrútiť katastrofa, keď to najmenej čakáme. Gaiman chce varovať práve pred nevinnými krokmi priamo do temnoty. V úvode tiež komentuje jednotlivé poviedky a je zaujímavé si to prečítať pred samotnými poviedkami, no ešte zaujímavejšie po tom. Získate tým nový pohľad na často záhadné a neulapiteľné vyvrcholenia príbehov.
Je to kniha, ktorá sa dá - a myslím, že je to aj nevyhnutné - čítať viac ráz a možno aj stále dookola. Každý náhľad na poviedky nám dá nový podnet na zamyslenie či užasnutie. Že je táto recenzia príliš pozitívna? ÁNO, je :) Samozrejme, v zbierke je množstvo poviedok a určite nie sú všetky dokonalé. Veľmi silné poviedky však vo vás zanechajú takú stopu, že tie slabšie beriete ako vhodné doplnenie a aj oddýchnutie od psychického vypätia (veľmi podnetného) pri ostatných. Je ťažké vybrať takú, ktorá by sa mi páčila najviac, pretože každá má niečo do seba. Najvýraznejšie sa však u mňa zapísala poviedka Návrat hubeného bíleho vévody, najmä emočne, no mohla by som napísať aj 20 ďalších (z 22 všetkých :) a nebála by som sa ich odporúčať. Napriek tomu, že najradšej čítam v slovenčine, vôbec som nebola sklamaná, zdalo sa mi, že čeština vie vyjadriť niektoré pasáže dokonca lepšie. Jedným slovom, moja obľúbená kniha.

Předběžné varování
Neil Gaiman · Vydavateľstvo: Polaris, 2015

„My všichni máme svoje malé spouště… věci, které na nás čekají v temných chodbách našich životů,“ píše Neil Gaiman v úvodu Předběžného varování, pozoruhodného kompendia pětadvaceti povídek a básní, ve kterých zkoumá transformativní moc imaginace...

Naša cena: 12,45 €
Eva Piarová (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Les mytág
Streda, 11.11. 2015

Kniha, ktorá je jednoducho očarujúca – toto slovo ju vystihuje najviac. Odporúčania od známych mi pripadali sprvu prehnané, no bola to láska na prvý pohľad.
Knižka je v novom vydaní krásna, grafická stránka je veľmi príjemná a vytvára výbornú atmosféru k textu. Žánrom je definovaná ako fantasy, ale po prečítaní si myslím, že by sa do nej mohol zamilovať aj zarytý realista, pretože myseľ každého človeka ulieta a sníva. Dej sa odohráva v minulom storočí, niekoľko rokov po prvej svetovej vojne a uvádza nás do osudu rodiny Huxleyovcov, spočiatku tak zásadného a dvoma bratmi – hlavnými hrdinami – nepochopiteľného. Prečo sa otec vždy venoval viac záhadnému prastarému lesu, ležiacemu za domom, než svojim synom? Prečo dovolil, aby jeho nevšímavosť zabila ich matku? Prečo bol celý život odmeraný a pohrúžený do seba? Smrť otca bratov zvedie opäť dohromady potom, čo ich rozdelila vojna. Mladý Steven sa teší na svojho staršieho brata, ktorý ostal v dome rodičov, teší sa aj na jeho snúbenicu. Keď však prichádza, zisťuje, že brat sa zmenil a stále viac sa podobá otcovi. Odhaľuje tiež, že les, ktorý ich celé detstvo desil, skrýva viac, než si dokázali predstaviť. Začínajú sa zjavovať tajomné mytága a kľúč k týmto záhadám obsahujú otcove dlhoročné poznámky v denníkoch. Aké je to rozprávať sa s mýtom? Akú mytológiu si vie vytvoriť krajina, vzniknutá z pradávnych príbehov a izolovaná od vonkajšieho sveta časom i priestorom? Aký nesmierny svet ukrýva tento malý les? Kto je tajomná Guiwenneth? A ako ďaleko je človek schopný zájsť kvôli láske?
Príbeh rozrušuje emócie natoľko, že nebudete chcieť prestať čítať. Z krutej reality plynule prechádza do nadzmyslového, nebezpečného sveta, kde sa neskutočné stáva bežným. Vytknúť sa Holdstockovi dá akurát príliš rýchly a jednoduchý koniec. Uvidíme však, ako sa bude tento mýtus pokračovať :)

Les mytág
Robert Holdstock · Vydavateľstvo: Argo, 2015

Les mytág byla nejprve fantasy novela britského spisovatele Roberta Holdstocka, publikovaná v britském Magazínu Fantasy&Sci-fi roku 1981. V roce 1984 pak vyšel ve Velké Británii stejnojmenný rozšířený román. Děj románu Les mytág se odehrává...

Naša cena: 12,42 €
Eva Piarová (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Kytice
Streda, 13.05. 2015

Tie najkrajšie a zároveň najdramatickejšie veršované baladické príbehy, aké si viete predstaviť. Erben robí česť výbornej českej tradícii vo vykresľovaní temných, niekedy priam hororových scén v úžasných zvučných veršoch. Plus to spracovanie - krásna edícia. Zamilujete sa ♥

Kytice
Karel Jaromír Erben · Vydavateľstvo: Mladá fronta, 2009

Nejznámější a nejoblíbenější sbírka baladických básní 19. století. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačuje dějově dramatickým spádem, prostředí je ovšem vykresleno stručně, popisně...

Naša cena: 7,10 €
Eva Piarová (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Fit Recepty 1
Streda, 13.05. 2015

Chcem jesť zdravo. Neviem ako na to. Myslím si: To bude sebazapierania a fádnych jedál bez chuti. Našli ste sa? :) V tom prípade vám určite odporúčam Fit recepty. Slinky sa vám začnú zbiehať už na prvých stranách. Nielenže je kniha krásne, farebne spracovaná, ponúka nám aj množstvo receptov, ktoré si jednoducho budete chcieť vyskúšať. Ak vyzerá zdravý životný štýl takto, tak potom áno, sem s ním, prosím! :)

Fit Recepty 1
Lucia Wagnerová · Vydavateľstvo: HW engineering, 2014

S fitreceptami nestrávite v kuchyni tretinu života – zistíte ako jednoducho si môžete navariť a napiecť rýchle, jednoduché a chutné jedlá s nižším obsahom cukrov, s vyšším obsahom bielkovín a vitamínov a byť fit (bez diét)! Fitrecepty hravo...

Naša cena: 14,23 €
Eva Piarová (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Oceán na konci ulice
Streda, 13.05. 2015

Vraj kniha určená mladším čitateľom... No, áno, aj :) Na Gaimanovi milujem to, že sa dokáže prostredníctvom postavy dieťaťa (resp. v iných knihách značne jednoduchými textami) prihovoriť dospelému človeku. A zasiahnuť ho priamo do srdca. Poväčšine nám však dá pocítiť do najhoršie z nás. Dokonale vykresľuje, akí vedia byť dospeláci hlúpi. A to nás bolí a núti zamyslieť a premýšľať z pozície dieťaťa, dostať rozum :) je to majster temnôt zákutí ľudskej duše.

Oceán na konci ulice
Neil Gaiman · Vydavateľstvo: Slovart, 2014

Všetko sa začalo pred štyridsiatimi rokmi, keď bol samotný rozprávač ešte len sedemročný chlapec. Vtedy auto jeho rodičov ukradol podnájomník a spáchal v ňom samovraždu, čím prebudil...

Naša cena: 11,35 €
Eva Piarová (kníhkupec) pridala recenziu ku knihe Kašmírový šál
Sobota, 10.05. 2014

Kniha, aj keď nepatrí k žánrom, ktoré preferujem, bola výborná. Dej bol pútavý a vyvíjal sa neočakávane, príbeh je plný lásky a ľudského trápenia, prelínajú sa v ňom dve časové roviny, čo autorke dovolilo načrtnúť nám život misionárov v Indii i súčasný život. Kniha chytí za srdce. Indická krajina je krásna i keď život v nej bol neraz náročný, fyzicky i psychicky. Oddychové, príjemné a krásne čítanie :)

Kašmírový šál
Rosie Thomas · Vydavateľstvo: Fortuna Libri, 2013

Nerys Watkinsová prvý raz opúšťa Wales, aby mohla sprevádzať svojho manžela Evana na misii v Indii. Ten ju na krátky čas nechá samu v mestečku Šrínagar v srdci Kašmíru, kde spolu s novými priateľkami začína objavovať nový svet plný protikladov...

Naša cena: 12,90 €
Knihy nikdy nikomu nepožičiavaj, pretože ti ich nikto nevráti. Jediné knihy v mojej knižnici sú tie, ktoré mi požičali iní. (France)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 464 303,46 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička